Strečink a regenerace na crossovém trenažéru

Cross trenažér není jen fitness, nebo posilovací stroj. Je to i efektivní pomůcka pro rozehřátí těla před cvičením a posilováním. A dá se na něm skvěle protáhnout i po cvičení.

Před i po intenzivním cvičení je nutností provádět strečink a regeneraci. Rozehřát tělo na provozní teplotu je úkol pro trenažéry. I domů si můžete pořídit cross trenažér - může to být rotoped, eliptikal, nebo i běžecký trenažér (pás).

Strečink pro posilovací trénink

Po příchodu do šatny posilovny by vaše kroky měly zamířit k nějakému trenažéru, na kterém rozehřejete a rozhýbete svaly. Dosáhnete tak prokrvení organismu. Trenažér je ideální, protože protáhne celé tělo a připraví vás na jakékoliv cvičení. 

Dále následuje aktivace svalů a kloubů. Tím předejte možným zraněním. 

Před tréninkem svaly neprotahujeme, ale aktivujeme. Protažený sval není připravený na zátěž.

Po tréninku opět na trenažér

Po posilování, nebo třeba sportovním tréninku opět zamiřte k trenažéru. Pět až deset minut na crossu zajistí rovnoměrné prokrvení organismu. Uklidníte také svou tepovou frekvenci.

A poté se již zaměřte na protažení svalů při strečinku, protáhněte hlavně ty svaly, které jste posilovali.

Jak na správné protažení svalů po posilování?

Protažení svalů po tréninku hodně sportovců opomíjí. Přitom pouhých pět až deset minut výryzně urychlí regeneraci a funguje také jako prevence zranění. Protažení by mělo následovat až po užití cross trenažéru. Samotné protažení pomže zachovat flexibilitu svalů. Jinak řečeno - posilováním svaly zkracujeme, proto je potřebujeme protáhnout. 

Postupujeme poté od krku dolů a postupně protahujeme jednotlivé svaly. Každému svalu věnujte 10 až 15 vteřin. 

Jednoduše řečeno postupně během alespoň 10 minut protáhněte svaly krku, ramena, paže, prsa, záda, břišní svaly, boky, stehna a lýtka. Nezapomeňte ani na šlachy.


Publikováno: 21. 5. 2016